– Pocketboka dør og e-boka kommer
– Jeg tror at vi vil få flere og smalere bokutgivelser, og at forlagene vil våge seg på flere risikable utgivelser, sier Eddy Robertsen i Elittera til Dagavisen i dag (22. juli).
Bjarne Buset, informasjonssjef i Gyldendal, er enig: – Jeg tror vi etter hvert vil se en vekst i uavhengige småforlag og privatpersoner som gir ut litteratur. Det vil kunne bli en litterær flora av en annen verden, sier Buset.
– Men norske romaner på papir vil nok overleve. Husk at romanen er en spesiell sjanger. Jeg tror papirboka vil overleve, men at pocketboka kommer til å stryke med. Førsteutgavene vil nok fortsatt komme på papir, men klassikerne blir elektroniske, sier Buset.
Edmund Austigzard, prosjektleder for Bokdatabasen, tror på flere relanseringer av bøker, og at den fysiske følelsen for boka alltid vil være der.
– Men med e-boka vil det bli enklere å lese det du har behov for der og da. Da kan du presist søke ut sitater, utdrag eller begreper du er ute etter. Og når tilgjengeligheten blir lettere, går forbruket opp.
Relaterte nyheter:
http://www.dagbladet.no/2009/07/22/kultur/litteratur/e-boker/7306314/
http://www.digi.no/818883/vil-bli-storre-enn-amazon
Også forlagene og bokbransjen i det hele tatt, er avhengig av konjunkturer, markedsforhold og politikk. Det er så velkjent hva Frp mener om forfattere og andre kunstnere, at det ikke er noen grunn til å gjenta det her. Kulturrådet, den norske innkjøpsordningen og forfatter- og kunstnerstipendiene vil også bli angrepet hvis kultufiendene kommer i maktposisjoner. Uten stipendier dør kunstnerne, og kunsten med dem.
Det er rimelig meningsløst å ta opp dette temaet uten i tillegg å diskutere teknologien og standarder, og spesielt bruk av DRM og dens monopoliserende effekt på markedet.
Ja, Joe, kom igjen og skriv!
Jeg er ikke noe orakel som sitter på alle svarene! 🙂
Man skal bare ikke tro at det å eie en e-bok er det samme som å eie boka på papir, i hvert fall ikke så lenge ebøker er belemert med kobipeskyttelser og leserestriksjoner på alle bauger og kanter. Som Amazon viste nylig.(fx se http://www.aftenposten.no/kul_und/article3178533.ece ) så har da utgiveren en mulighet til å bak din rygg slette, eller på andre måter hindre deg i å lese boken du har kjøpt. Joda, Amazon gav kundene penger tilbake, men det er vel ingen av oss som hadde godtatt å komme hjem til en bokhylle som en representant fra Gyldendal hadde vært og raidet for bøker de hadde funnet rettighetsproblemer med, selv om det hadde ligget penger tilbake på kjøkkebordet. Man behøver jo ikke mye fantasi for å se for seg mulighetene som finnes for «virtuelle bokbål» eller «historeoppretting» dersom rettighetsbegrensede e-bøker blir den vanlige måten å gi ut litteratur på.
Etter å ha benyttet en Sony E-reader i ett og et halvt år, så må jeg si at diskusjonene i Norge vedrørende e-bøker er mildest talt reaksjonære.
DRM er et problem i USA, men ikke i Norge. Kindle er ikke noe som selges eller som kan brukes i vårt land, men derimot har vi leseplater av ulike slag som leser de fleste formater. Digitalbok.no selger sine bøker som bl.a. PDF. De vannmerker bøkene med ditt navn, din e-postadresse og ditt telefonnummer. Det er helt greit. Når du har lastet ned en bok, så eier du denne. Det sier seg selv at det er dumt å laste opp en slik bok til andre. Du kan godt låne den bort til nære venner du stoler på, men de bør være klar over at de må behandle den som om det var «din bok».
Så, dette med ulike formater på bøkene. Det er allerede et hav ulike formater, der pdf, lrf, mobipocket, EPUB, Lit osv. Ved å laste ned gratisprogrammet Calibre, så kan man enkelt konvertere ett format til et annet, og dermed tilpasse boken til din leser. Dette er ikke noen heksekunst.
Når det gjelder selve e-readeren, så er det en stor fordel at den er lett å enkel å bære på. Det er fantastisk at man kun trenger å lade den hver 14 dag, dersom man leser flere timer hver dag…. den bruker kun strøm når man blar.
En annen besnærende egenskap er at man kan laste ned en bok når man ønsker det og starte å lese umiddelbart. Man kan søke blant bøker i ro og mak, på alle slags språk, og man laster dem ned. Prisen er langt mindre enn om man leser ordinære bøker.
Så, til dem som mener at en leseplate blir mer upersonlig. Dette er rett og slett ikke sant. Man blir glad i leseplaten sin. Selv har jeg kjøpt et flott futteral i lær til den. Jeg har noen bilder på den, litt musikk, ei lydbok, jeg har lastet ned PDF versjoner av bruksanvisninger til noen av mine dingsdupper, noe som er svært praktisk.
Jeg har i tillegg noen arbeidsdokumenter liggende på boka. Når jeg sitter på flyet eller på en flyplass, så er det langt lettere å fyre opp e-readeren enn å åpne, starte, vente og herje med en pc.
Jeg skulle ønske at man i dette landet fokuserte langt mer på muligheter e-boka gir, fremfor denne ensidige reaksjonære holdningen til alt som er nytt. Det er faktisk allerede en stor suksess i andre land. De er ikke idioter selv om de ikke bor i Norge.
Romantiseringen mange driver med i forhold til bøker; at man skal kunne lukte på dem, føle dem, se dem… fylle bokhyllene med dem…. get a life!