Jonas Gahr Støre med knakende god argumentasjon for å stemme Ap i år!
Talen utenriksminister Jonas Gahr Støre holdt for AUFs sommerleir på Utøya i dag var rett ut strålende! Jeg fulgte den på TV2Nyhetskanalen, og det var en tale som faktisk var HELT uten dødpunkter. Jeg har tidligere ment at Gahr Støre ikke er blant de aller beste talerne Ap har, men i dag gjorde han den oppfatningen fullstendig til skamme.
Om regjeringsspørsmålet: Vi må ikke tro at kaoset på borgerlig side gjør at Ap fortsetter i regjering uansett hva. For slik er det ikke! Hvis regjeringen taper valget i høst, blir det en ny regjering – der Frp enten er den viktigste delen av den regjeringen eller det viktigste grunnlaget for en ny regjering i Stortinget. Det vil bety en kraftig høyredreining av norsk politikk.
Om skattekutt og velferdskutt: Idéen om å sette ned skattene i Norge er i utgangspunktet en god idé. Men først må vi ordne opp i fellesgodene. Skoler, barnehager, veier, sykehus, eldreomsorg, trygdesystemer – å gøre dette bedre for oss alle er viktigere enn å gi hver og en noen få hundrelapper mer i lommeboka hver måned. Når høyresida snakker om «skattelette» gjør de det for å ufarliggjøre de faktiske konskvensene. Vi bør kalle denne politikken ved dens sanne navn; skatte- og velferdskutt. Vi må løse de store samfunnsoppgavene førvi kan kutte i skattene. Kutter vi skattene nå, kutter vi også i velferden. 50 milliarder i skatte- og velferdskutt er enorme summe – og det vil føre Norge i en helt annen samfunnsretning enn i dag. Men det er dette Frps rikspolitikere antyder at de vil gjennomføre. Ap sier nei til urettferdige skatte- og velferdskutt.
Om utenrikspolitikken: Norge kommer ikke til å være å kjenne igjen med en ny regjering. Et hovedfelt som Norge er kjent for i verden er FN som global aktør. Siv Jensen fremstiller FN som en TRUSSEL mot verdensfreden, og går til valg på å dramatisk kutte i Norges forholdtil FN. Samtidig går Frp inn for kraftige kutt i bistanden. De rikeste i Norge skal få skattekutt ved å ta fra de fattigste i verden. De vil kutte i bistanden til Afrika og Latin-Amerika med 85 %. Å kutte så dypt i bistanden til verdens fattigste er grusomt usolidarisk.
Om velferd og sosialdemokratisk samfunnsmodell: Samfunnsmodellen vår er bygget for å ta vare på vanlige folks interesser op mot finansmakt og pengemaktens kontroll. Det er et sunt tegn når de rikeste i Norge nå roper på Frp fordi Frps politikk samsvarer best med de rikestes interesser. Og det er en ærlig sak at de gjør det. Fordi de 50 milliardene i skatte- og velferdskutt vil i hovedsak havne hos de rikeste i samfunnet. Og det er en tydelig annen samfunnsretning for Norge. Den moderne løsningen er å bygge fellesskap for pengene, ikke å la de rike bli rikere. Vårt samfunnsprosjekt er å fortsatt bygge et velferds-Norge, ikke å gjøre de rikeste enda rikere på bekostning av det store flertallet i Norge. Individuell frihet sikres best ved sosialdemokratiske fellesløsninger. De store truslene mot friheten vår er også fellestrusler: Finanskrise, klimakrise, terrorisme, narkotika, krig, fattigdom, matvarekrise. Dette løses ikke ved å la hver enkelt få noen kroner mer hver måned, men ved å bygge felleskap hjemme og ute, basert på solidaritet og samhold.
Jonas Gahr Støre var også innom MANGE andre saksområder, og argumenterte grundig – og engasjerende – for hvorfor Ap har den beste politikken.
Skaff deg et opptak av denne talen, å se den er 40 vel anvendte minutter!
Bli varslet på mail når det kommer nye blogginnlegg på Sosialdemokraten.no: Klikk her
Gahr Støre er en intelligent mann, og vet veldig godt at det han «truer» med ikke er en realitet. Derfor villeder han folket bevisst. Er det en slik mann vi vil ha som utenriksminister. En som ikke snakker om realitetene??
De 50mrd som han nevner 2 ganger i dette innlegget er for det første avvist av Siv Jensen selv om 2 representanter har antydet dette tallet. Men, som Gahr Støre selv vet så må det et flertall til for å få gjennom et budsjett. Og FrP er heldige om de står for halvparten av dette flertallet. Så med Høyre og V/KrF som har langt lavere ønsker så må man kompromisse med et langt lavere beløp.
Gahr Støre villeder bevisst med det høyeste beløpet han har hørt noen si.
Så gir han inntrykk av at all skatteletten skal tas fra velferdsordninger. Han sier det ikke direkte, men han understreker flere ganger dette med velferdskutt. Sannheten er at det meste av disse pengene (selv om kanskje noe) skal tas fra andre områder som ikke klassifiseres som velferdsordninger.
Hovedmålet til en borgerlig regjering er å trimme statens utgifter gjennom effektivisering. Et godt eksempel på dette kan være kommunesammenslåinger av små kommuner. Noen penger skal tas fra andre poster på budsjettene som ikke har noe med velferd å gjøre, som f.eks kulturbudsjettet der det vil kuttes i stipender til kunstnere som ikke klarer å tjene penger kommersielt.
I tillegg er det store milliarder å tjene på å få ned sykefravær og antall trygdede. Og her er det ikke snakk om å ta de som trenger trygd, men få et system der det er mindre fristene å utnytte dagens system.
AP regjeringen vet dette svært godt å la fram et forslag på ny sykelønnsordning nettopp for å trimme denne delen av velferdsstaten. Men det var her LO og Valla tvang Stoltenberg i kne, og iom at LO hadde betalt hele valgkampen til AP så var de nødt til å forkaste sitt eget gode forslag for tekkes sin sponsor.
De borgerlige er ikke kjøpt og betalt av LO, og har derfor mulighet til å få gjennomført de tiltakene AP feilet på.
Jeg vil derfor oppfordre alle til å stemme borgerlig, men ikke FrP for på denne måten å oppnå en effektiv statlig sektor, skattelette – uten at de som trenger velferdsstøtte vil rammes.
Dette er ille å lese. Kan nærmest virke som en som er totalt hjernevasket.
Du vet godt og Støre bør vite det enda bedre at FRP ikke er den som kommer til å sette premissene for utenrikspolitikken dersom det blir borgerlig flertall ved høstens valg.
Høyre og AP har vært rimelig enig i det aller meste i utenrikspolitikken de siste 30 – 40 år. Når SV skulle inn i den rødgrønne regjeringen, sa alle på høyresiden at dette vil endre utenrikspolitikken vår radikalt. Sannheten er at det kun er noen få ganger at SV har hatt reell inflytelse på AP’s i utenrikspolitikk og det samme ville skje i en borgerlig regjering uansett om FRP ville være det største partiet. Det vet du, det vet Støre og det vet det norske folk. Derfor blir dette bare et kvalmende usaklig utspill i mangel på andre områder å angripe FRP eller andre i valgkampen.
Når det gjelder velferd, skattepolitikk m.m. så er det liten grunn for å kommentere det du skriver. Jeg har faktisk sluttet å lese dine kommentarer på de områdene. For du viser total mangel på kunnskap i forhold hvordan man økonomiks skal få noe til å fungere i praksis.
Det går simpelten ikke an å ta det seriøst.
At jeg likevel velger å kommentere de øvrige på denne hobbysiden din, var rett og slett fordi du har klart å fått linken din inn på VG.NETT og da kan ikke slikt stå uimotsagt.
God helg.
Hei Jens!
Hvis Frp blir større enn alle de andre høyrepartiene til sammen, hvor har du det fra at partiets hat mot FN vil fordufte etter valgnatta? Eller partiets løfte om å kutte ut u-hjelp til Afrika,Latin-Akerika og Asia – at det ikke er noe de faktisk vil gjennomføre?
Hvorfortar du ikke Frp på alvori det de sier de skal gjøre?
Er det virkelig kvalmende å sammenligne Aps løsninger og Frps løsninger, når det er disse to som er de dominerende partiene på hver sin side av «midtlinjen»?
At du ikke tror på at skattekutt gir velferdskutt, er i grunn spesielt. Mye mer spesielt blir det når du i tillegg mener at jeg er kunnskapsløs somtror på en slik sammenheng. Hvis du får mindre penger å rutte med hjemme, får du da kjøpt mer? Eller mindre?
På samme måte er det med alt annet – blir det færrepenger, blir det løst færre oppgaver.
God helg.
Mvh
Bjørn Jarle
Bjørn Jarle da…. Kjøpe mer, hvorfor det? Får du mindre penger å rutte med hjemme så må du prioritere det du synes er viktigst og enten la være å bruke penger på noe du har lyst på eller finne et billigere alternativ.
Det er jo akkurat dette som gjør at AP taper valget i år. Vi har ikke lyst til det samme som dere.
Oppsummeringen din var også bra. Finanskrise, klimakrise, terrorisme, narkotika, krig, fattigdom og matvarekrise har vi ikke tro på at AP evner å gjøre noe med.
Hei Eirik!
Nei, det vet jeg. Dere regner med at markedet skal ordne opp.
De av oss som har fått beviser gode nok for at markedet ikke løser alle oppgaver, får stemme Ap.
Mvh
Bjørn Jarle
Hei Petter Smart!
Jonas Gahr Støresnakker i høyeste grad om realiteter. Det samme kan man ikke si om deg.
Finanspolitisk talsmann i Frp har nettopp sagt at 50 mrd er et noenlunde rett nivå. Siv Jensen har ikkeavvist det – hun har avvist å tallfeste noe som helst. Og dét er noe ganskeannet.
Men la oss si at det bare er 40 mrd da. Eller 30 mrd. Det er likevelveldig mye penger som må kuttes i velferden for å finansiere kuttet i skattene til de rikeste. Det er selve prinsippet med urettferdige skattekutt som Ap er mot. Og som dere Ap-hatere er for.
Det er mye mulig at du ikkevlklassifisere f.eks. u-hjelp som en velferdsordning,og der skal jo Frp kutte hardt og brutalt. Selv blir jeg rett og slett dårlig av å tenke på hvordan Frp skal kutte overføringer til verdens fattigste for å gi mer penger til Norges rikeste.
Det er riktig at de borgerlige ikke spiller på lag med 900.000 arbeidstagere i LO. I stedet spiller de på lag (eller er kjøpt og betalt, som du kaller det)med Norges aller rikeste – som ønsker å bli enda rikere på bekostning av fellesskapet hjemme og ute.
Dét vil Ap stanse.
Mvh
Bjørn Jarle
støre en tvers igjennom en ond person. faktisk han og egeland er norges ondeste mennekser
Det er flott at Jonas kaster seg inn i valgkampen. Det er lenge siden jeg har hørt han bruke store ord som dette. Men det er kjærkomment.
Det viktigste for dere i AP nå er å virkelig utvide deres reportoar ang. valgkampsaker. Folk er lei av eldrepolitikk alene, spesielt når alle andre partier fronter det samme. Man må ha nok saker til å favne om alle, sånn får man velgere. Og ikke minst, holde løftene.
Så må man gjøre som Jonas her, fortelle folket hva FRP sin politikk fungerer i praksis.
Godt Valg!
Hei Alexander!
Du kjenner dem begge ganske godt, antar jeg?
Menneh…hvordan vet du at de er de ondeste i helelandet…?
Mvh
Bjørn Jarle
Helt enig, Eli!
Bli med og hjelp oss i valgkampen, da vel!
Mvh
Bjørn Jarle
Bjørn Jarle
Jeg er ikke medlem lenger. Hjelper sønnen min som er Ap leder i sin kommune.
Jeg har ikke helt teken lenger 😀
Det er så ensporet å lese hva mannen fra Elverum skriver. AP har i snart 50 år dominert norsk politikk, med store flotte saker som verdens beste eldre omsorg skoler trygghet for alle barnehager osv osv. Ser man på realitetene så er det ikke blitt slik noen gang. Vi bruker mest penger, men får ikke bedre skolebygg, veier, kolektiv trafikk og en masse andre i samme retning. Det som Støre er redd for er at Norge ikke lengre kan rose seg i internasjonale fora over hvor mye penger de kan gi bort, og derved kanskje han ikke får jobb i FN eller tilsvarende organisasjoner for seg selv og Solheim eller Stoltenberg.
Hvilken skade kan nye ideer gjøre, når det sittende ikke gjør noe.
Kriminaliteten i Norge øker og øker, politiet oppklarer mindre og mindre. Her kan vi sikkert klage over lav efektivitet eller dårlig ledning. Sannheten ligger kanskje nærmere at de forskjellige sittende regjeringer har ikke vært sitt ansvar bevist og øket stillinger og utstyr i takt med kriminaliteten. Mange klager på innvandrerne for den kriminelle utvikling og det med rette. Desverre viser historien at store deler av de som utvandret til amerika for lenge siden var mye ihopsamlet brask, som byer og bygder gikk sammen for å sende. Dagens invandring og asylsøker politikk er blitt en dårlig vits. Det skriker fra en såkalt SV politiker i avisen om forferdelige greier når en lege gir en uønsket person beroligende sprøyte for å kunne sendes med fly, er useriøst momling både fra den såkalte politiker og fra avisen. Jeg har selv sett 2 politimenn med pistoler og en lege for å sende en normann hjem. Normannen lenket med håndjern til stolen og seg selv, legen ga han sprøyte når han begynte å momle eller skrike Politimennene og legen var også vakter på hele flyturen. Det er riktig å blli kvitt de uønskede på den ene eller andre måten.
På Flisa var det for en rekke år siden mye innbrudd og en handykappet lensmann med drenger, der ble det ordnet en gruppe som tok eget ingenativ for å rydde opp og det ble ordnet opp. Lensmannen var tilnermet hysterisk over at tyvene fikk mye bank, fordi han ikke ble tilkalt…Er det et slikt samfunn SV og AP vil ha tilbake. Hvis ikke må de se virkeligheten i øynene og bevilge radikalt mye mere til forsvar av landet mot kriminelle og uønskede personer, og få fjernet de nærmere 20 000 som har fått avslag på opphold, men fortsatt er her.
Typisk AP, halve talen går ut på å angripe FRP, akkurat det samme som denne bloggen gjør.
Gud bedre hvis AP vinner valget i år også. Da mister jeg all tro på det norske folk. Da holder jeg meg i utlandet litt lengre. Frister lite å bo i et land hvor de sterke alltid må holdes igjen og dra de svake. I et samfunn hvor alle skal behandles likt og ingen kan være sin egen lykkes smed. I et samfunn hvor staten vet best hva som er bra for individer og alle må godta straffer og begrensninger for handlinger av individer. AP i et nøtteskall.
Hei Kenneth!
Alle skal ikke behandles likt i Noge. Men alle skal behandles likeverdig. Og alle skal ha like muligheter og like rettigheter. Er det virkelig så grufullt?
Straffer og begrensninger har dere vel i Australia også?
Og si meg, har du aldri hørt politikere fra f.eks. Høyre eller Frp angripe Aps politikk? Hvis du ikke har – skaff deg en avis. Hvis du har – hvorfor syns du det er så fælt at politikerne faktisk diskuterer politiske saker og hvilken samfunnsretning man vil ha?
Mvh
Bjørn Jarle
Hvorfor er det de som har lykkes i livet som skal betale regningen for at de som ikke er likeverdige med de, skal bli det? Du har jo selv sagt at AP ikke ønsker de rike skal bli rikere. Dette blir jo det samme som å si at man burde begrense hvor suksessful man kan bli i Norge, blir det ikke? Siden de rikere ikke skal bli rikere altså.
Straffer og begrensinger har man overalt, men Australia kan ikke sammenlignes med Norge på dette området. Om et par personer misbruker noe, så vil ikke det ramme hele befolkningen. F.eks, noen slossfanter i byene er litt bråkete om natta – plutselig må alle gå hjem en time tidligere. Hva med alle som liker å være oppe sent, men som ikke er til bry for andre?
Jeg har hørt politikere fra alle partier angripe hverandre, men mengden jeg ser fra AP er så utrolig mye større enn fra noen andre partier. Bare se på din egen blogg og ikke minst talen du henviser til over. FRP blir jo nevnt på alle punkter.
Hei undrende!
Elendighetsbeskrivelsen din om norske skoler, barnehager etc føler jeg at skyter langt over mål. Norge er faktisk et veldig godt land å bo i, sammenlignet med ethvert annet land i hele verden.
Når det gjelder utenrikspolitikken: Hvis du tror Norge redder liv og skaper utvikling i andre land for å «sole seg i glansen»,s å er jeg uenig med deg. Vi gjør det frdi vi mener at vi skal være en humanitær stormakt, og fordi vi mener at solidaritet ikke skal stoppe ved Svinesund-brua. Og Norge ER en stormakt i dag – påområder som konfliktløsning, menneskerettigheter, utvikling, demokrati og solidaritet. Her spiller vi en langt større rolleenn landets befolkningstall skulle tilsi. Selv syns jeg det er flott, men at du mener noe annet er helt tillatt.
Kriminaliteten i Norge øker vel ikke? Hvor har du det fra? I allefall er det færre drap pr.år nå enn for f.eks. 30 årsiden. Det er færre grove ran. Og Norge er rett og slet et land med lav kriminalitet.
Når det gjelder SV-politikk,såhar du nok kommet feilsted. Jeg stemmer ikke SV, og mener at SV i mange tilfeller har en skadelig politikk. Men som HOVEDRETNING mener jeg SV vil rette veien. Det tilfellet du snakker om her, er jeg for lite kjent med realiteten til å si noe om det, helt enkelt.. Men jeg syns det SV’eren sa virket fornuftig.
Ap ønsker ikke et borgervernsamfunn. Men jeg tror at hvis du stirrer for mye på mer politi som eneste løsning på trygghetsutfordringen, står du i fare for å stirre deg blind…
Raskest mulig uttransportering av de som har avslag på oppholdi Norge, er jeg enig med deg i. Har de fåt avslag, så skal de ut.
Mvh
Bjørn Jarle
Hei Kenneth!
I inlegget ditt skriver du at det er noen som ikke er likeverdige. Det er jeg HELT uenig med deg i. Alle mennesker er i mine øyne likeverdige.
I Norge er det forøvrig slikorganisert at det er vi allesom betaler for alles velferd. Noen betaler mye – fordi de kan. Noen betaler mindre – fordi de må. Dette har en fin oppsummering i ordtaket «Den sterkeste rygg bærer den tyngste bør».
De som liker å være oppe sent uten å være til bry – de skal vel også ha trygge omgivelser? Når vi vet at det er timene natt til lørdag og natt til søndag som er mest preget av bråk, vold, hærverk, overstadig fyll, promillekjøring og forsøpling – da må det etter min mening være greit å se på muligheten for å stenge tidligee, slik mange land allerede gjør. Selv har jeg blitt slått ned to ganger på åpen gate midt på natta – på et tid og sted der jeg hverken ville være til bry eller var til bry.
Hvis du blar gjennom bloggen min, vil du se utrolig mye forskjellig – også innlegg der jeg sammenligner Aps politiske løsninger med Frps poliiske løsninger. Mener du dette virkelig er så negativt? Er det bare Apsom skalkunne snakke om Ap, Frp om Frp, Høyre om Høyr eosv? Eller får vi en bredere og bedre politisk debatt hvis de ulike partiene sammenligner sitt partis politikk med deforeligende alternativene?
Ellers viljeg si en ting spesifikt når det gjelder Frp: Frp – både sentrale tillitsvalgte og velgerne – klagde seg hese over at Ap ikke tok politikken dees på alvor og ike ville debattere løsningene deres. Det pågikk i en god del år – helt til Ap tok klagingen på alvor og begynte å debattere politikken og løsningene. Da fikk pipa ei anna låt – den låte du tuter nå…
Merkelig, syns du ikke?
Mvh
Bjørn Jarle
Sjelden jeg er så enig med bloggfører som i dette tilfellet.
Stå på, Støre, du skal på tinget 🙂
Sosialismen i Norge minner om landssvik.
De er iferd med å bytte ut befolkningen,og vi lar det skje.
Norge som vi kjenner det er historie.Snart vil det multikulturelle helvete vise seg fra sin verste side,og da vil også sosialistene få kjenne det på kroppen.Ikke kom å klag da.Dette er noe dere har sørget for.Dette er deres skyld.Integreringen vil aldri fungere.
Hei Brutulus!
Norge er et av verdens aller beste land å bo i. Det er altså resultatet etter at de påståtte landssvikerne har fått styre samfunnsutviklingen.
Dette med «integreringen vil aldri fungere» har jeg hørt siden 1970-tallet. Faktum er jo at integreringen for de aller fleste grupper fungerer bra. Når det gjelder én gruppe, mener jeg at bekjempelsen av khat-bruk er det viktigste for å skape grunnlag for integrering. For de aller fleste andre fungerer integreringen i all hovedsak godt – selv om noen ser det som sin oppgave å skape et inntrykk av det stikk motsatte.
Mvh
Bjørn Jarle
6 GODE GRUNNER FOR Å STEMME AP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
1.. HVIS MISUNNELSEN ER STERKERE ENN KJØNNSDRIFTEN.
2.. BLØFF TIL SEG SYKKEMELDING OG JOBBE SVART, ELLER PÅ EGEN EIENDOM MENS DE ANDRE BETALER.
3..BENYTT DEG AV SVART ARBEIDSKRAFT.
4..BLØFF TIL DEG UFØRETRYGD SÅ DU KAN LEVE I VARMERE STRØK OG JOBBE SVART.
5.. HÅP PÅ AT GRUNDERE IKKE KLARER SEG.
6.. LAT SOM OM DU BETALER SKATTER OG AVGIFTER MED GLEDE. GODT VALG……………………
Bjørn Jarle skriver mye rart. Jeg skal bare ta én liten ting her. Det er følgende utsagn fra han: «Det er riktig at de borgerlige ikke spiller på lag med 900.000 arbeidstagere i LO».
han kan umulig ha hørt hva erna Solberg har sagt at det FØRSTE hun skal gjøre hvis Høyre kommer i regjering. Hun sier at det er å ringe Roar Flåthen i LO. Hun vil sammen med bedriftene, organisasjonene og fagbevegelsen utarbeide og legge frem for Stortinget en langsiktig strategi for norske industriarbeidsplasser.
Hei Lasse!
Godt å se at du bruker fredagskvelden inne på bloggen min 🙂
Joda, jeg har hørt det Erna har sagt (selv om det strengt tatt ikke var meningen å få høre det før i august). Hun sier hun skal ringe Roar Flåthen for å snakke om industripolitikk. Ikke som det eksplisitt første hun skal gjøre, men i allefall i løpet av de første 100 dagene.
Lasse, jeg har nyheter til deg! Og ta dem gjerne med til Erna:
Ap har allerede samtaler med LO hver eneste uke! Der blir både industripolitikk, generell sysselsetting, sykelønn, faglige rettigheter, antidumping, miljøvern og en rekke andre temaer diskutert. Vi har den dialogen Erna vil skape allerede! Og den er GOD – fordi Ap og LOi hovedsak er enige om politikken på disse områdene. I motsetning til hva som er tilfelle for LO og Høyre.
Så jeg har en idé…
Hva om Ap rett og slett bare fortsetter å styre landet, så slipper Erna å ta den telefonen?
Mvh
Bjørn Jarle
Hei Bjørn.
Ser at du synes at integreringen av innvandrere i norge har gått bra og at khat-tygging er det største problemet. Dette må vel være en spøk? Vg-nett i dag: Ransbølge i oslo, folk blir ranet og knivstukket for mobiltelefoner og småpenger. Og gjerningsmennene? over 90% ikkevestlige innvandrere. Av 41 anmeldte overfallsvoldtekter de siste 3 år: alle gjerningsmenn ikkevestlige innvandrere. Drapsstatistikk for 2008: overrepresentasjon av ikkevestlige innvandrere. Kort sagt alle negative statistikker i dette samfunnet er overrepresentert av ikkevestlige innvandrere. Khattyggingen som du er bekjymret for er vel det minste problemet, og gjelder bare en liten gruppe innvandrere; stort sett menn fra somalia.Og integreringen går strålende? valget kommer til å bli et innvandringsvalg.
Hei willmann!
Hadde vi ikke ran før vi hadde innvandring, mener du? Faktum er jo at drap og grove ran har gått vesentlig ned etter at de store bølgene av innvandrere kom til Norge.
Det store flertallet av barn, unge,voksne og eldre innvandrere oppfører seg helt eksemplarisk og er fremragende samfunnsborgere. Men noen er destruktive, akkurat som forrsten av befolkningen. Da er det tre ting å gjøre, for innvandrere som for nordmenn:
1) Forebygge
2) Straffe
3) Rehabilitere
Khattyggingen gjør at mange somaliske menn ikke klarer å fungere. Det gjøri tillegg at mange somaliske kvinner lever i en tilværelse somer svært uverdig, og der de har langt mindre frihet enn sine norske medsøstre.Og det går utover barna i familiene. Ta khaten fra mennene, og integreringen er et godt skritt nærmere å lykkes for somalierne, slik den har lykkes godt for andre folkegrupper i Norge.
Mvh
Bjørn Jarle
Nå snakker du som en ekte sosialdemokrat Bjørn. Selvsagt hadde vi kriminalitet før innvandringen, problemet er at ikkevestlige innvandrere er overrepresentert på alle krimstatistikker. Du sier også at ran og drap er kraftig redusert etter at innvandringen tiltok til Norge. Dette medfører ikke riktighet. Ransstatistikken har riktignok gått noe ned de senere år i kjølevannet av nokassaken( men er på full fart opp igjen). Drapsstatistikken er nokså konstant i norge(rundt 40-50 drap i året) Det du derimot ikke nevner er den eksplosive økningen i annen såkalt hverdagskriminalitet,narkokrim.,osv.. og hvem er overrepresentert på alle statistikker? Hvis du som tydeligvis er en samfunnsengasjert og opplyst mann ikke ser problemer med dagens innvandring ,så er det vel ingenting av det jeg skriver som får deg til å skifte mening:) Ha en fortsatt god kveld Bjørn
Bjørn Jarle: Kona og sønnen er borte og Gullrekka har ferie…
Du vet at Høyre ikke er fornøyd med krisepakkene. Vi har sagt at dere bare bruker halve verktøykassen. Vi vil bruke hele, og vi gjør det for å sikre norske arbeidsplasser – blant annet i industrien. Jeg er sikker på at Flåthen i hovedsak tar våre tiltak godt i mot, selv om jeg vet at enkelte andre Høyremeninger vil falle han tungt for brystet.
Det er alltid morsomt å lese når noen på venstresiden skal fortelle hvor stor forskjell det er mellom Høyre og AP. Fakta er jo at på Stortinget stemmer disse to partiene for det samme i 80-90% av sakene. I prakis kunne Ap dannet regjering med Høyre, da Ap har mer felles med Høyre enn med SV 🙂 Men dette er det sjeldent noen i Ap som liker å snakke om. Minner om at Støre like gjerne kunne vært Høyremann som Ap-mann, jfr. yngre år. Og en slik regjeringen hadde vært bra, siden en på denne måten hadde fjernet ytre venstre og ytre høyre fra makt, samt unngått særinteressepartiet Sp i en ufortjent maktposisjon. Og i teori og prakisis er det mulig; Ap 35-36%, SV 5% og Sp 5%, samt høyre med 15%, kunne faktisk Ap inngå en flertallsregjering med Høyre, uavhengig av størrelsen til FrP. Merkelig at media ikke ser mer på dette scenarioet, men de er jo stort sett venstrevridde alle sammen… Noen ganger er det interessant å gå utenom de vanlige løsningene, og komme opp med noe nytt. 🙂
«Idéen om å sette ned skattene i Norge er i utgangspunktet en god idé. Men først må vi ordne opp i fellesgodene. Skoler, barnehager, veier, sykehus, eldreomsorg, trygdesystemer» både i Norge og i alle land vi gir bistand til?
Hei Bjørn Jarle,
Ny dag, nye diskusjoner 🙂 Jeg er klar!
Du sier «Den sterkeste rygg bærer den tyngste bør». Det er selvfølgelig en god tanke om man er på skogtur, men er det riktig å begrense hvor suksessful man er tillatt å bli i Norge? Vil vi bli et slikt samfunn hvor de sterke alltid må bære de svake? Ville det ikke være mer riktig å heller fokusere mer på at de svake skal klare å bære sitt eget lass, fremfor å bare flytte ressurser og penger fra de sterke til de svake? Det sier seg jo selv at dette ikke vil gjøre samfunnet noe mer effektivt, da de svake ikke har behov for å bære noe selv. For å fortsette på skogtur metaforet ditt – se for deg at samfunnets oppgave var å bestige nye fjelltopper. Om det alltid var de sterkeste som bærer alle ryggsekkene, tror du virkelig de svake vil ha noe motivasjon til å i det heletatt prøve å bære sine egne ryggsekker? Om du i det heletatt vurderer å si ja, så foreslår jeg at du henger deg med en ungdomsskoleklasse på fjelltur – da ser man hvordan dette fungerer i praksis. Så snart en sterk elev har hjulpet en svak elev med å bære noe, så kan du banne på at den svake eleven ikke har lyst til å bære selv resten av turen.
Når det gjelder bråk på natten så synes fortsatt ikke det er riktig at alle stenger tidlig. Her i Australia har de løst mye ved å stenge pubene tidligere enn nattklubber/diskoteker. Samtidig har også utestedene seg i mellom organisert seg slik at de ikke stenger samtidig, i samme områder. Dette fungerer flott! Forøvrig er det ingenting som er verre enn bråkemakere på byen og folk som skal vise muskler i fylla. De ødelegger for oss alle, men jeg synes allikevel ikke det er riktig at alles frihet skal begrenses på grunn av disse tullingene. De vil ikke slutte å drikke selv om baren stenger – derimot kan flere politifolk tilstede og strengere konsekvenser gjøre noe med det. Kanskje en lov som sier at «typiske fylle-lovbrudd» får strengere straff så lenge man har x i promille? Hva med å bruke litt propaganda? F.eks at man setter opp svære bannere i gatene på fredag og lørdagers natt mot vold og fyllekjøring? Vi begge er fra hedmark Bjørn Jarle, og vi begge har vel sett hva slags forhold mange har til alkohol. For mange er det rett og slett «kult» å være full, sloss og kjøre i fylla. Det er disse holdningene vi må snu på, for det er så absolutt ikke kult for oss andre.
Når det gjelder APs drittslenging vil jeg ikke akkurat si det er i ånden av en god diskusjon. AP bruker alltid mye propaganda og nedlatende toner, hvor mye fakta inkluderes fra egen side og ingen fakta, men gjerne den lille informasjonen de bidrar med satt ekstremt på spissen, fra FRPs side. Det er pga av slikt AP mister respekt i mine og mange andres øyne.
Jeg vil gjerne også henge meg inn i diskusjonen ang invandringspolitikken. Her synes jeg AP har gjort en forferdelig jobb, og det blir feil av deg å la AP ta æren for at kriminalitet i gjennomsnitt har redusert seg – for det er IKKE AP sin fortjeneste, derimot er det teknologi. Samfunnet er ikke slik det var for 10-20 år siden. Teknologien har kommet seg mange steg fremover siden da, noe som gjør kriminalitet, spesielt ran, enda vanskeligere. Det er private selskaper som skal ha æren for dette, ikke politikken.
Forøvrig er det også mange andre faktorer som må taes med om man skal diskutere utviklingen av kriminalitet i Norge, spesielt om man skal sammenligne mot vestlige og ikke-vestlige kriminelle. For det første må man se på hvor i landet man henter statestikk fra. Det er få innvandrere i Lofoten i forhold til hva vi har i Oslo, så derfor må ikke disse statestikkene overlappe hverandre.
Oslo er den byen med flest innvandrere i, også den byen som har størst problemer med ikke-vestlige kriminelle. Det er et faktum at kriminellstatestikken er nesten dominert av ikke-vestlige i Oslo. Tror du dette er en tilfeldighet? Jeg har ikke noe problem med at ikke-vestlige mennesker kommer til Norge og jeg har ikke problemer med andres kulturer og religioner, så lenge de ikke ser ned på meg for min kultur og religion (jeg er forøvrig ikke religiøs) eller prøver å prakke på meg sine troer. Men kommer man som gjest inn i et annet land, så bør man iallefall respektere de lokale skikkene. Som du selv sa i en kommentar på bloggen din, så ville du kastet ut gjesten som kom inn i din stue og rotet til. Det samme gjelder Norge. Tar man av seg på bena og oppfører seg pent er man mer en velkommen – lager man helvete bør man kastes på døra umiddelbart. Her gjør AP en elendig jobb, selv om de påstår de vil kaste ut kriminelle innvandrere.
Hei Silverstar!
Statistikk kan brukes til så mangt. Faktisk stemmer SV og Høyre sammen i 80-90 % av sakene (varierer litt fra år til år). Da mener du vel at dette er naturlige regjeringspartnere, det også?
Støre sier selv at han ikke kunne vært Høyre-mann, så der blander du nok sammen med noe som ligger en 20 års tid tilbake.
Ellers e rdet jo faktisk slik: De som er opptatt av at Arbeiderpartiets politikk, Arbeiderpartiets løsninger og Arbeiderpartiets retning for samfunnet skal fåmest mulig gjennomslag de nste årene – de må stemme Arbeiderpartiet.
Mvh
Bjørn Jarle
Norsk bistand går ikke ut på å finansiere trygdesystemer og eldreomsorg i mottagerlandene, Henrik. Men vi hjelper til med bl.a. infrastruktur for å raskere sette landene i stand til å være mer selvhjulpne – som veier, kraftforsyning, skoler m.m.
For min del er dette viktigere enn at de aller rikeste i Norge skal bli enda rikere.
Mvh
Bjørn Jarle
Som jeg har sagt mange ganger før;………..sosialistpakk er og blir sosialistpakk….uansett!!!!
Hei Kenneth!
«Den sterkeste rygg bærer den tyngste bør» er et minst like godt prinsipp i samfunnet som påskogstur. Ingen har begrenset muligheten til å gjøre sukses i Norge. Se påOlav Thon, Stein Erik Hagen, John Fredriksen, KJell Inge Røkke m.fl. Allede har blitt rike i etterkrigstidens Norge, og det er vel dette du mener med suksess?
Jeg vil ha et samfunn der alle bærer alle. Det er et slikt samfunn somvi har i dag, et solidarisk samfunn med tilnærmet like muligheter og stor grad av jevnbyrdighet mellom alle som bor her.
Du skriver: «Ville det ikke være mer riktig å heller fokusere mer på at de svake skal klare å bære sitt eget lass, fremfor å bare flytte ressurser og penger fra de sterke til de svake?» Mitt svar er nei. Systematisk egoisme der de svake skal greie seg selv og samfunnsressursene skal settes inn på å skape større forskjeller, er jeg motstander av.
Det er mange stimuli for at de som er i stand til å skaffe seg inntekt, skaffer seg inntekt. Det lønner seg å jobbe. Sosialt er det langt mer attraktivt å jobbe enn å passivt motta overføringer. Og ingen får trygderettigheter uten at de er grundig utredet (unntak for alderstrygd og barnetrygd).
Såskriver du: «Når det gjelder bråk på natten så synes fortsatt ikke det er riktig at alle stenger tidlig.» Nei, det syns ikke jeg heller. Jeg syns 02 er en fin makstid. Det er ikke tidlig. Sammenlignet med stengetidene i mange kommuner nå er det sent, og sammenlignet med mange andre land er det også sent.
«Her i Australia har de løst mye ved å stenge pubene tidligere enn nattklubber/diskoteker.» Det prøvde vi i Norge også, men høyrsiden og utelivsbransjen lagde ramaskrik omforskjellsbehandling og frarøvelse av valgfriheten (vil jeg drikkeen øl på en fredelig pub i stedet for å danse vettet av meg påetstøyende diskotek, så skalde reguleringskåte sosialistene pinadø nekte meg det!). Jeg ser at Australia har ordnet seg slikvi hadde det før. Det er altså prøvd her – og forkastet av de du uttrykker politisk støtte til.
Jeg er helt enig med deg i at holdningene til promillekjøring, slåssing og grøftefyll må snus. Men jeg er usikker på hvordan dette i praksis kan gjøres.
Jeg er uenig med deg i beskrivelsen din av Ap som et parti som systemaisk har en mer uredelig debattform enn andre partier. At noen av Aps tilhengere, f.eks. jeg, bruker mange av de samme virkemidlene som f.eks. Frp alltid har brukt – må vel være greit? Eller er det én regel for Frp, og en helt annen for alle andre?
Det å ta i bruk ny teknologi – og det å legge opp til nye virkemidler innen både forebygging, etterforskning, straff og rehabilitering – er i høyeste grad politiske spørsmål, og det er stor debatt om kriminalpolitikken. Derfor blir det helt riktig å ta æren for det som er gjort fra Aps side når Aps politikk faktisk virker. Bare et lite eksempel: Da Ap overtok i 2005 hadde Norge de lengste soningskøene i hele Vest-Europa. Vi sa vi skulle ha vekk disse køene. Og nå er de borte! Tiltakene som har vært satt inn er omfattende, og har kostet mye. Men i motsetning til forrige regjering har Ap ment at det å få ned soningskøen faktisk skulle prioriteres. Derfor har vi lykkes, der høyresiden feilet.
Det du sier om at det er få innvandrere rundt i distriktene, er faktisk feil. Mange lokalsamfunn har en langt høyere proentandel innvandrere eller flyktninger enn det Oslo har. Og veldig mange steder setter de stor pris på innsatsen de nye innbyggerne legger ned i arbeid for lokalt næringsliv og samfunnsliv.
Oslos kriminalitetsproblem er et poliisk gdkjent problem. Gjennom hele 1980- og 1990-tallet advarte Ap mot at den nedbyggingen av ungdomsaktiviteter og forebyggende tiltak som Høyre og Frp da iverksatte, ville komme som en kraftig rekyl noen år senere. Nåser vi at det var helt rett. Høyre og Frp gikk inn i dette med åpne øyne. Da bø de ta ansvaret for det, i stedet for å forsøke å skyve skylda over på andre. Det er dårlig politikk og dårlig samfunnsplanlegging som har forårsaket Oslos problemer.
Krimineleasylsøkere BLIR kastet ut i dag. Dette har vært et av temaene i den langvarige konflikten med politiet; uttransportering krever lengre sammenhengende arbidstid enn det arbeidsmiljøloven i utgangspunktet tillater. Derfor har regjeringen ønsket en dispensasjon, og den har PF tilslutt akseptert mot en klekkelig lønnsøkning.
Mvh
Bjørn Jarle
Da Raymond Johansen var statsekræter, sa » Vi (FN) vet at mange million mennesker komm mange er til å dø i konfliketr som følg av grensene som kolonimakten har tegnet. Mange folkgrupper er blitt minoriteter under arabiske-muslimske åk (Krdere og berberene).
Vi skal aldri tillate at grensene blir gjørt om.Det er den offisielt Norke utenrikspolitikk.
Så, jeg antar at hundre millioner mennesker rundt i verden ønsker Siv Jensen velkommen.
En god grunn til IKKE å stemme AP. Tenk om vi ikke hadde en statsminister og utenriksminister som reiset rundt og delte ut milliarder av skattepenger til kjelteringer forskjellige steder i verden og samtididig presenterte nye skatter, avgifter og bompenger i det norske folk. Jeg er drittlei AP politikere som aldri har vært arbeidsfolk og som aldri har vært begymret for «neste ukes utgifter». Hvordan i all verden kan vanlige arbeidsfolk stemme på disse vestkantpampene?
Norsk u-hjelp kan kort sagt sammenlignes med
Solheims 6 års innsats på Sri Lanka.
Bortkastede penger, ingen resultater og den
eneste som tjente på det var Solheim selv.
Hvorfor blir aldri Solheim konfrontert med dette ?
Det samme kan vel også sies om den såkalte
Oslo-avtalen, hvor UD solte seg i glansen av
å «spille» en rolle på den internationale arena.
Hei Pål!
At du ser på folk med annen hudfarge og annen religion som kjelringer, viser at du dessverre har et godt stykke igjen før du er integrert i et tolerant samfunn som det norske. Lykke til i den videre prosessen.
Mvh
Bjørn Jarle
Hei Monatan!
I motsetning til deg mener jeg at skoler, veier, kraftforsyninger, alfabetiseringsprogrammer, helsestasjoner og vaksinasjonsprogrammer ikke er bortkastet. Det er dette norsk bistand tilAfrika, Latin-Amerika og Asia i all hovedsak går til. Det redder mennesker, bygger samfunn og skaper framtidshåp.
Mvh
Bjørn Jarle
At støre tar en Jagland er bare fordel for Frp.Så mange som 40% av norges befolkning som ikke kan tenke selv finnes ikke.
Hei Åge!
Så Ap-velgere kan ikke tenke?
Det er jo greit å se hvordan Frp-tilhengerne omtaler sine politiske motstandere.
Hva er det som gjør at ikke-tenkende Ap-velgere plutselig blir hedersmennesker hvis de begynner å stemme Frp?
Jeg syns det du driver med er tåpelig og fordummende sjikane, men slikt er jo helt vanlig fra den leiren du bekjenner deg til.
Mvh
Bjørn Jarle
Bjoern Jarle:
Dette om at mindre penger til velferd betyr mndre velferd er jo naturligvis en overforenkling.
Potensialet for aa stroemlinjeforme den norske verlferdsmodellen er absolutt tilstede.
Statistikken er klar paa dette omraadet: Norge bruker mer penger paa velferd enn sverige finland og danmark, men i samtlige av de foregaaende landene er tilfredshetens med statnes velferdsordninger langt hoeyere enn i norge.
Er det fordi nordmenn er mer kravstore enn vaare naboer?
Velferdssystemet er bygd opp av ap regjeringer over fire tiaar. AA ville nedre det naa blir som aa sparke sine forgjengere bak, derfor kommer ikke velferdssystemet til aa bli innstrammet, modifisert eller forbedret under AP. LO kommer til aa stikke kjepper i hjulene for dette.
Politikkk gaar i sykluser. Det er naa paa hoey tid med en hoyreregjering. Hvorfor? For aa faa en motreaskjon paa at SV naa har sittet i posisjon i fire aar. Etter en foire eller aatteaarsperiode kan igjen en roed eller roedgroenn regjering vaere fodelaktig, men i poolitikken som alet annet er alt til sin tid et godt anvendt uttrykk…
Hei Oeyvind!
Vi må gjøre begge deler; både drive bedre, og sørge for at vi har nok penger.
Og vi må i allefall omorganisere til mer fornuftig anvendelse av pengene FØR vi kutter skattene!
La meg ta et eksempel: Samhandlingsreformen som nå er lansert, med siktemål om å bruke hver helsekrone mer riktig i stedet for å bruke flere helsekroner i et system som ikke fungerer godt nok. Starter vi i «feil ende» og kutter finansieringen av helsevesenet før en nyorganisering er på plass, vil det fåk atastrofale følger for helsevesenet.
Ap er ikke mot skattekutt. Men vi er mot urettferdige skattekutt. Dvs at før vi kutter skattene for de rikeste i Norge skal vi ha mye bedre helsetjenester, skoler, trygdeapparat, barnehager, samferdsel, miljøtiltak, forskning etc enn vi har i dag.
Å gå til valg på enorme skattekutt NÅ er usosialt og urettferdig, og vil uvergelig føre til velferdskutt – som vil gå aller mest utover de aller svakeste både i Norge og i verden.
Mvh
Bjørn Jarle
Hei Berber!
Lange sitater fra engelske bøker med tilsynelatende null relevans til bloggposten min, hører ikke hjemme her. Innlegget ditt er derfor slettet.
Mvh
Bjørn Jarle
Ok Bjørn. Jeg håper at du har lest om den i hvertfall .
Men du sier ikke hvorfor du insistere å kalle islam «religion»? Islam er en ideologie , en arabisk erobreringsideologie.
Jeg håper at du skal vise respekt for alle de menneskene som er dø ved å kjempe mot den .
AP kan ikke anklage folk for rasisme, og samtidig støtter en rasistiske ideologi.
Hei B J!Tor du ikke dette Frp landet blir bra da?Ingen mørkhuda og slemme innvandrere,eldre som ikke er betalingsdyktig på Frplandets sykehjem er det jo bare å gi noen piller,de koster så lite så.Dessuten kan de gi penga de sparer på disse handicappa til rimihagen,det kan forsåvidt hirden også,sende dem direkte altså.Joa tror nok dette Frplandet blir bra jeg god plass blir det også,for de må nødvendighvis gjøre noe med motstanden, man kan jo bare se hva de skriver.At de rødgrønne bør dømmes for landssvik og avrettes, kansje Rinnan 2 kunne være noe.Ser stemmekveget har tatt HA og Nick Griffin til sitt bryst.Og bra er det da hvet vi andre hvem nazzene er.Om mandagen tror jeg jeg skal melde meg inn i AP.Ha ei god helg B J.T J
Hei T J!
Du er hjertelig velkommen som medlem!
Send meg gjerne en epost med navn, adresse, telefonnummer og fødselsdato, så kan jeg få deg inn i medlemssystemet til Arbeiderpartiet.
Det gjelder også alle andre som vil bli medlem, og som leser dette 🙂
Mvh
Bjørn Jarle
Hei Berber!
Ap støtter hverken bestemte religioner eller bestemte ideologier, utenom sosialdemokratiet da.
Mvh
Bjørn Jarle
Lol. Jeg må nesten le når jeg hører hvordan du setter likhetstegn mellom skattekutt og velferdskutt. Det er jo i grunnen dette AP eller sosialister generelt har blitt trøkket full av siden de først meldte seg inn i partiet. Hvorfor er det så få av dere som faktisk går inn og sjekker hvilke verktøy skatte og avgiftspolitikken faktisk er for å få fart på næringslivet og dermed også arbeidsplasser ? Hvordan hedde det vært med sosialistene i Norge om vi ikke hadde hatt oljen til å dekke de offentlige kostnadene ?? Vi hadde i hvert fall ikke hatt noe velferd. Men skal man miste hode om vi tjener godt ? Skal vi glemme at det kommer generasjoner etter oss også, og de må betale regningene til alle kostnadsøkningene som ikke gir verdiskapning. Hvor blir sosialistene av da ?? Det er de enorme inntektene Norge henter fra oljen som gjør at personer som LO Davidsen kan foreslå å øke skattetrykket i Norge. Som flere andre sosialister som tror at det private næringsliv er en trussel og ikke en nødvendighet for å opprettholde velferd og arbeidsplasser, så har heller ikke Davidsen sett seg inn i hvordan skatte og avgiftspolitikken må brukes som viktige virkemidler i forhold til lettelser fremfor å bruke dem som straffetiltak. Frykten hos sosialistene for skattelette eller at noen gjøre det godt i næringslivet virker jo som dere er full av jantelov komplekser. Alt skal være statlig og ingen må tjene mer en andre. Jo, kanskje Røkke siden han er AP venn, men ingen andre.
Når det gjelder FN, utenrikspolitikk, FRP og Støres lavmål i forhold til ungdomsleiren til AP på Utøya, så falt Støre mange hakk i mine øyne etter sin tale. Er det slik at AP ungdommen kjøper disse påstandene, eller er det fordi det er gøy å forsøke å harselere med når AP ungdommen er samlet ? Det siste må de jo få lov til, å ha det gøy mener jeg, så lenge man også er klar over at dette er underholdning og ikke ærlig ment fra Støre. Jeg tror imidlertid at både Støre, en rekke andre sentral AP’ere og du for den del faktisk mener dette ?? Og sett i lys av det, så blir dette det største lavmål av Støre hittil.
Jeg har tillit til at det norske folk ser at disse tåpelige utspillene til AP faktisk faller på sin egen urimelighet. La oss heller se på resultatene til de som sitter i regjering eller har vært der de siste 4 årene. Aldri før har vi hatt så til de grader mange tabber av statsråder. Når valget nærmer seg, så vil velgerne bli minnet på disse med full styrke, og da hjelper det ikke at Støre forsøker seg på harselering ved å ikke holde seg til fakta om dem man forsøker å harselere med.
Jeg har også tillit til at når Utøya ungdommen kommer ut av bakrusen til uka, så møter de hverdagen igjen, og ser alle de mangler en flertallsregjering ikke har gjort noen ting med. Kanskje de da blir et lite granne ydmyk slik du også burde vært i dine svar på disse sidene. Dere har ikke mye å være stolt av, i hvert fall mer å være flau av de siste 4 årene.
Ta deg et kurs i økonomi, skatte og avgiftspolitikk, så forstår du kanskje mer det du skal sitte å forsvare med AP politikken. Men husk å still med åpent sinn, at du faktisk åpner deg for at ikke alt det du har blitt fortalt er riktig. Kanskje det kan være bedre løsninger ??
Kan bli spennende og se om du skifter politisk standpunkt 🙂
Skattekutt trenger langt fra bety det samme som velferdskutt.
Det er tre primærområder som du totalt ser bort fra;
1. Mange offentlige utgifter går ikke til velferd, eks. byråkrati fylkeskommuner, skatteetat etc) og kan kuttes uten at velferden blir dårligere.
2. For hver krone i avgifts- eller skattelette så har SSB beregnet at 56 øre går tilbake til statskassen.
3. Man kan velge å bruke mer penger av oljeinntektene eller på andre måter øke inntektene.
Jeg synes debatten fra de rødgrønne er feig. De forsøker å debatere på symbolske «verdispørsmål» uten konkret innhold.
Begynn å diskutere sakene som opptar folk, og hva dere KONKRET vil gjøre annerledes enn i dag, så kanskje dere kan klare å øke oppslutningen.
Jeg for min del er lei av redselspropagandaen om alle andre partier og konstellasjoner, uten at man tør å diskutere sine egne planer for fremtiden.