Frp prøver ut kommunistmetoder – blir Norge et Stasi-land hvis Frp vinner valget?

11

Frp legger opp til metoder som hittil er best kjent fra kommunistiske og fascistiske staterFlere medier forteller at Frp legger opp til en organisasjonskultur som mest av alt minner om angiverisystemet i kommuniststatene og andre land med fascistisk styre. Rett nok er jeg kjent med at komunister fra Vietnam har vært i Norge og hatt samtaler med politikere fra Ap, Krf og Frp, men at det var Frp som skulle lære metoder fra kommunistene – og ikke kommunistene lære av de norske partiene – hadde jeg ikke fått med meg.

I følge Dagbladet mener valgforsker Frank Aarebrot at Frps organisasjonspraksis «minner om en oppfordring fra en gammel kommuniststat» og at det «kunne jo vært skrevet i en rekke ettpartistater i sin tid».

Den gangen da kommunistene fra Ho Chi Minh var i Norge og møtte Frp, fattet de «særlig interesse for Frps eliteskole». Og det er jo ikke så rart – her finner jo kommunistene mye de kjenner igjen; angiveri, utstøting av annerledes tenkende, masseeksklusjoner og annet snadder som både Pol Pot, kamerat Stalin, Le Duc Tho, Kim Il-Sung og en rekke andre tenkere og ledere fra gærningenes leir ville trykket raskt til sine bryst.

Nå er vel ikke Frp akkurat kjent for å beære de nevnte herrer. Men Ian Smith, Fransisco Franco, Pieter W. Botha, Augusto Pinochet, António de Oliveira Salazar, Papa Doc Duvalier, Ferdinand Marcos, Mobutu Sese Seko, Fulgencio Batista, Somozaene i Nicaragua og alle de andre internasjonale forbildene til Frp har vel heller ikke opptrådt særlig annerledes når alt kommer til alt?

Og såer spørsmålet: Hvis det tragiske skulle inntreffe at Frp på et eller annet tidspunkt skulle innta regjeringskontorene her i landet – bør vi da forberede oss på at de samme metoder de finner fullt ut akseptable innad i eget parti også vil bli ansett som fullt ut akseptable i samfunnet forøvrig? Er frykt for angiveri fra sine nærmeste og represalier fra sine overordnede den beste måten å skape et samfunn på? Eller å bygge opp et parti på?

Selv tror jeg ikke det. Men så stemmer jeg da heller ikke på Frp.

11 thoughts on “Frp prøver ut kommunistmetoder – blir Norge et Stasi-land hvis Frp vinner valget?

  1. Norge har lenge vært et Stasiland, under AP. Vi er bare for dumme til å forstå det.

  2. Hei Ljós Alfr!

    Jeg ser en del viktige forskjeller på Norge under Stoltenberg og DDR under Erich Honnecker eller Romania under Ceaucescu. Men så har jeg aldri påstått at jeg er veldig smart heller.

    Mvh
    Bjørn Jarle

  3. Det er en ting dere glemmer å skrive her :

    Aarebrot synes det er merkelig at Frp føler behov for å skrive ned noe han anser som utpregete uskrevne regler i andre partier.

    Så – er det like ille i AP – eller tar Aarebrot feil ?

  4. Hei Håkon!

    Hvis noen har glemt å skrive noe her, så er det jeg – ikke vi.

    Men leser du Aarebrots uttalelser en gang til, så ser du at det ikke er jeg som har glemt noe – men snarere du som har oversett noe 🙂

    Mvh
    Bjørn Jarle

  5. Hei igjen Håkon!

    Du har ikke fulgt tipset mitt, ser jeg 🙂

    Mvh
    Bjørn Jarle

  6. Jeg følger deg ikke, Bjørn Jarle.
    Står det at andre partier har dette som uskrevne regler, eller ikke ?
    Er det noe der jeg overser ?
    Eller hva er det du sikter til at jeg overser ?

    Desuten syns jeg ordet angiveri blir brukt bevisst fordi det er så negativt ladet. Man bør ha en debatt om dette. Angiveri er ikke så ille. Aarebrodt sier at man ikke vil ha det i andre deler av samfunnet. Jo – vi vil det.
    Hva er den anonyme smuglertelefonen for noe ?
    Forskjellige tipstelefoner ?
    Hva er politiets informanter ?
    Alt dette er angiveri. Og vi har et bedre samfunn pga det.

    Er det angiveri å avsløre hvor rømte utviste innvandrere er ?
    Visst er det angiveri. Og det er riktig å gjøre det.
    Det er angiveri å vitne mot noen i en rettssak til og med!
    Og – vil vi ikke ha rettssaker i landet ????

    Ordet angiveri er negativt fra krigen og det er på tide å vaske ordet rent!

  7. Kommunistmetoder? var det ikke en liten mann med bart som også hadde visse idèer om angiveri,nå har jeg ikke noe som helst til overs for hverken Siv J eller partiet hennes tvert imot.Men er det noe AP folk skal være ytterst forsiktig med er det å snakke om angiveri, man har overvåkninga av venstresida i friskt minne.det er forøvrig ikke så lenge siden man måtte ha partiboka iorden for å bli medlem i LO. Her er det ikke snakk om å kaste stein i et glasshus men snarere en elefant flokk i et glassmagasin T J

  8. Hei Bjørn Jarle,
    Og så var det Frank Aarebrot. Hvilket parti hører han til? Her har vi to Ap folk som bedømmer Frp. Angivere eller varslere? Det er jo snakk om å varsle om oppførsel som er uakseptabel for folk flest og uforenelig med de posisjoner man har i partiet.

    Med hele Ap’s nettverk på nakken til å lete etter skandaler frem mot valget så trenger de nok å stramme inn.

  9. Hei Bjørn Jarle.
    Det jeg synes er positivt ved bloggen din er at du ikke sensurerer den, men lar kritiske kommentarer stå.
    Giske har uttalt at nedlastninger fra NRK`s programarkiv skal være gratis, at folk slipper avgift er så langt ute ifra Ap`s politikk at det kvalifisere til å miste partiboken.
    At en vare er betalt i fra før har aldri plaget Ap i skatt eller avgiftpolitikken. Moms på avgifter og på sykdom er av ting som gjør partiet uspiselig for mange.
    «Fosser fram», utrykket krever også et fall for å fungere etter naturloven.
    Mvh eger.

  10. Hei eger!

    Så lenge det folk sier på bloggen min er lovlige ytringer, syns jeg det skal få stå. Uenigheter er en forutsetning for reell diskusjon.

    Men jeg har slettet innlegg her inne. Hvis det er åpenbare krenkelser, sterke personangrep og usaklige forhånelser blir innleggene borte. Blant annet gjelder dette for den typen angrep på meg selv 🙂

    Diskuterer man sak, er takhøyden ganske romslig på denne bloggen.

    Mvh
    Bjørn Jarle

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *